Rośliny drugiego planu

Zadaniem roślin drugiego planu jest płynne połączenie pierwszego planu z trzecim planem. W tym celu wykorzystujemy rośliny, które charakteryzują się niezbyt wysokim wzrostem lub takie, które po odpowiednim przycięciu tworzą niskie zwarte kępy. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych gatunków roślin, które najczęściej są wykorzystywane na drugim planie.

Alternanthera reineckii mini

Jest to mniejsza forma doskonale znanej akwarystom Alternanthera reineckii. Wersja mini charakteryzuje się kompaktowym wyglądem oraz wolnym tempem wzrostu. Liście oraz łodyga może mieć kolor od bordowego do ciemno fioletowego. Liście mogą osiągać długość do 4cm. Częste przycinanie pomoże stworzyć gęstą zwartą kępę roślin. Odpowiednie oświetlenie od średniego do mocnego oraz podawanie CO2 bardzo dobrze wpływają na kondycję rośliny. Zalecana temperatura wody od 22 do 28 stopni C.

Ammania sp bonsai

Ammania sp bonsai, spotykana także pod nazwą Rotala sp bonsai to roślina łodygowa o małych okrągłych listkach. Posiada sztywną, zieloną łodygę z której wyrastają dwa listki w okółku. Liście na stożkach wzrostu mogą mieć kolor od żółtego, przez pomarańczowy po czerwony. Ammania sp Bonsai charakteryzuje się średnim tempem wzrostu oraz średnimi wymaganiami co do światła i CO2. Najlepiej się prezentuje w małych kępach. Rozmnaża się ją poprzez przycinanie. Najlepiej będzie się czuła w wodzie o pH 6-7,5, temperaturze od 20 do 28 stopni C. Może być uprawiana w warunkach emersyjnych.

Bacopa monieri

Jasnozielona roślina łodygowa o sztywnej łodydze oraz mięsistych, okrągłych liściach. Doskonale prezentuje się w gęstych kępach. Jest to jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin akwariowych. Charakteryzuje się średnim tempem wzrostu oraz średnimi wymaganiami oświetleniowymi, leczy przy zbyt słabym świetle dolne części łodyg mogą gnić. Najlepiej się czuje w wodzie o temperaturze 15-30 stopni C. Nie wymaga CO2, lecz podawanie korzystnie wpływa na kondycję i wygląd rośliny.

Cryptocoryne nevillii

O ile większość kryptokoryn opisywanych jako średnie nadawałoby się do umieszczenia w tym zestawieniu Cryptocoryne nevelii w sposób szczególny nadaje się do wyróżnienia. Jest to roślina rozetowa, o wąskiej blaszce liściowej o długości kilku centymetrów umieszczonej na ogonku liściowym o długości 2-3cm. Liść może mieć kolor od ciemnozielonej po brązową. Temperatura wody od 22 do 28 stopni C. Nie wymaga podawania CO2. Wskazane odżywianie rośliny kapsułkami pod korzenie.

Didiplis diandra

Didiplis dian dra to roślina łodygowa o wąskich i delikatnych liściach, których długość dochodzi do około 2 centymetrów. Liście mogą mieć w zależności od warunków barwę od zielonej przez pomarańczową do czerwonej. Posiada po dwa liście w okułku naprzemiennie ułożone, dzięki czemu sprawiają wrażenie gwiazdek. Wymaga mocnego oświetlenia i dozowania CO2. Najlepiej wygląda sadzona w kępach składających się z kilkudziesięciu łodyg. Najlepiej się czuje w miękkiej wodzie. Temperatura wody od 22 do 28 stopni C.

Eleocharis acicularis

Jest to najwyższy z małych eleocharisów, który świetnie nadaje się na drugi plan, ale także można go czasami spotkać na pierwszym lub trzecim planie. Eleocharis accicularis posiada proste liście w postaci igieł o kolorze soczystej jasnej zieleni. Osiąga wysokość wysokość nawet do 20cm choć częściej spotyka się w akwariach o wysokości około 10cm. Rozmnaża się poprzez kłącza z których wyrastają liście. Dobrze się czuje w wodzie o temperaturze od 10 do 30 stopni C. Światło średnie do mocnego.

Hedyotis salzmanii

Roślina często mylona z Bacopa monnierii. Jasno zielona, posiada liście o długości około 2cm, szeroki na około 0,5cm ułożone naprzemiennie po dwa w okółku. Liście są mięsiste, a łodyga krucha. Jest łatwa w uprawie, lecz wymaga posadzenia w bezpośrednim świetle. Doskonale się prezentuje w dużych kępach. Najlepiej uprawiać w wodzie o temperaturze od 10 do 28 stopni z dodatkiem CO2. Rozmnażanie przez przycinanie i ponowne sadzenie stożków wzrostu.

Hemianthus micranthemoides

Roślina o niewielkich listkach naprzemiennie ułożonych po dwa w każdym okułku. Łodyga bardzo cieniutka. Soczysta zieleń sprawia, że świetnie się prezentuje na ciemnym tle. Często mylona z Mictranthemum micranthemoides. Najlepiej się prezentuje w gęstej kępie. W dobrych warunkach potrafi się płożyć po dnie. Wymaga oświetlenia średniego do mocnego, temperatura wody w zakresie od 15-30 stopni C.

Hygrophila araguaia

Hygrophila araguaia to roślina o barwie od brązowej przez bordową do fioletowej. Posiada sztywną łodygę oraz wąskie długi na kilka centymetrów liście. Świetnie nadaje się na drugi plan. Trzyma się blisko podłoża. Charakteryzuje się umiarkowanym tempem wzrostu i średnimi wymaganiami. Lepiej się czuje w akwarium, w którym podawane jest CO2. Temperatura wody od 22 do 28 stopni C.

Juncus repens

Roślina o lancetowatych liściach, barwie jasno zielonej, lecz w mocnym świetle i przy dobrych warunkach może nabierać czerwonej barwy. Rozmnaża się łatwo poprzez nowe sadzonki na sztywnym kłączu. Jedna z ciekawszych roślin do akwarium. Wymaga światła od średniego do mocnego. Charakteryzuje się średnim tempem wzrostu. Najlepiej wygląda w gęstej kępie.

Lobelia cardinalis mini

Mniejsza, karłowata forma Lobelii cardinalis. Posiada niewielkie okrągłe liście na krótkim ogonku liściowym. Ma średnie wymagania. Doskonale się czuje w temperaturze od 10 do 28 stopni C. Tempo wzrostu średnie. Jest dość łatwa w uprawie. Dorasta do wysokości około 20cm.

Ludwigia arcuata

Ludwigia arcuata posiada drobne wąskie listki koloru pomarańczowo bordowego oraz cienką, kruchą łodygę. Często mylona z Didiplis diandra. Wymaga dużej ilości światła, aby wytworzyć piękne czerwone stożki wzrostu. Tempo wzrostu średnie. Osiąga wysokość do 20cm.

Ludwigia brevipes

Wyglądem przypomina większą formę Ludwigii arcuata. Posiada większe od niej liście o długości dochodzącej do 3cm i lancetowatym kształcie. W dobrych warunkach, przy mocnym świetle wybarwia się na kolor bordowy. Wymaga silnego oświetlenia. Tempo wzrostu średnie. Temperatura wody 18-28 stopni C.

Ludwigia super red mini

Jest to mniejsza odmiana znacznie bardziej znanej i powszechnej rośliny jaką jest Ludwigia repens. Roslina zachowuje czerwoną barwę nawet w umiarkowanym oświetleniu. Liście osadzone naprzemiennie po dwa w okułku osadzone na cienkiej i kruchej łodydze. Doskonała na drugi oraz trzeci plan. Tempo wzrostu średnie, wymagania średnie.

Lysimachia nummularia

Roślina łodygowa o okrągłych, jasnozielonych liściach dochodzących do wielkości około 1cm. Roślina łatwa w uprawie, o średnim tempie wzrostu. Rozmnażanie poprzez rozsadzanie przyciętych stożków wzrostu. Najlepiej wygląda sadzona w gęstych kępach. Temperatura wody od 15 do 26 stopni C. Oświetlenie średnie do mocnego.

Micranthemum umbrosum

Delikatna roślina o barwie jasnozielonej, a nawet żółtej. Małe okrągłe listki są osadzone po dwa w okułku na cienkiej i kruchej łodydze. Lubi mocne, bezpośrednie światło. Dekoracyjnie wygląda tylko posadzona w grupie. Wskazane jest nawożenie CO2, aby przyspieszyć tempo wzrostu.

Staurogyne Porto Venlo

Staurogyne Porto Vehlo to kompaktowa roślina łodygowa o ciemnozielonej barwie. Łodyga sztywna i krucha potrafi się płożyć po dnie. Z czasem tworzy gęste kępy. Można ją sadzić nawet na pierwszym planie. W porównaniu ze Staurogyne repens ma nieco dłuższy liść. Światło w zakresie od średniego do mocnego. Temperatura wody od 22 do 28 stopni C.

Staurogyne repens

Staurogyne repens to kompaktowa roślina łodygowa o ciemnozielonej barwie. Łodyga jet sztywna i krucha, często ulega połamaniu podczas sadzenia. Najlepiej sadzić w gęstych kępach. Najczęściej obsadza się za jej pomocą drugi plan, ale można ją sadzić nawet na pierwszym i trzecim planie. Znosi świetnie lekkie zacienienie więc doskonale nadaje się do obsadzenia miejsc, w których dekoracje rzucają trochę cienia.